Choć w całej Polsce powstaje mnóstwo nowych mieszkań, wiele osób postanawia zakupić nieruchomość na rynku wtórnym. Oczywiście istnieje kilka ważnych argumentów przemawiających za taką decyzją.

Jednak z drugiej strony potencjalny nabywca musi upewnić się, że planowana transakcja nie przysporzy mu dodatkowych problemów.

Na co trzeba więc zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania na rynku wtórnym?

Po pierwsze, kontrola zadłużenia nieruchomości

 zakup mieszkania na rynku wtórnym

Mieszkania na rynku wtórnym mogą być poważnie zadłużone. Dlatego pierwszym krokiem do bezpiecznego zakupu nieruchomości jest dokładne sprawdzenie księgi wieczystej.

Trzeba pamiętać o tym, że wszelkie zobowiązania hipoteczne są z reguły przypisane do konkretnej nieruchomości, a nie jej lokatorów!

Z tego powodu zakup zadłużonego mieszkania może przysporzyć nabywcy niemałych problemów.

Wykreślenie zobowiązań hipotecznych to jednak nie wszystko. Równie istotna jest kontrola bieżącego zadłużenia wobec wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Oczywiście długi tego typu są z reguły zdecydowanie niższe. Niemniej wciąż mogą one obciążyć nowego właściciela danej nieruchomości. Dlatego warto uporać się z tą kwestią jeszcze przed finalizacją zakupu.

Kolejnym zagadnieniem będzie ustalenie stanu własności. Niektóre mieszkania dostępne na rynku wtórnym mają tzw. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Takie lokale mogą nie mieć własnej księgi wieczystej, dlatego wszelkie formalności należy wtedy wypełnić bezpośrednio w siedzibie spółdzielni. Na szczęście taki stan własności nie wpływa znacząco na samą procedurę sprzedaży.

Po drugie, uwaga na lokatorów!

zakup mieszkania blog

Uważne zapoznanie się z księgą wieczystą jest istotne nie tylko ze względu na długi. W tym miejscu można także znaleźć informacje o ewentualnych prawach i roszczeniach osób trzecich do wybranej nieruchomości. Każdą kwestię tego typu należy rozstrzygnąć jeszcze przed podpisaniem umowy.

Analogiczna zasada dotyczy wszelkich dotychczasowych meldunków. Warto mieć na uwadze fakt, że nie tylko właściciel nieruchomości może być zameldowany pod wskazanym adresem. Taki meldunek mogą mieć również jego krewni! Toteż wraz z podpisaniem umowy należy upewnić się, że dotychczasowe meldunki zostaną unieważnione.

Po trzecie, dokładne oględziny nieruchomości

zakup mieszkania blog 1

Niestety, mieszkania dostępne na rynku wtórnym mogą mieć diametralnie różny stan techniczny. Oczywiście nie warto tutaj sugerować się jedynie rokiem budowy danego mieszkania. Znacznie ważniejsze są bowiem aspekty, takie jak: stan poszczególnych instalacji, data ostatniego remontu oraz ogólna kondycja wnętrza mieszkania.

Należy pamiętać o tym, że niska cena danego mieszkania wcale nie musi być przysłowiową „okazją”. Jeżeli bowiem koszt modernizacji i wykonania prac budowlanych będzie bardzo wysoki, koszty inwestycji również znacząco wzrosną. W związku z tym warto dokładnie przekalkulować opłacalność takiego posunięcia.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zakresie znalezienia mieszkania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszym biurem!